DÜNYA UYKU GÜNÜ | Karataş Home Concept
  • 13.03.2021

DÜNYA UYKU GÜNÜ

SAĞLIKLI VE KALİTELİ BİR UYKU İÇİN ...

     Sağlıklı ve kaliteli bir uyku, bireyin yaşam kalitesinin artmasındaki en önemli etkenlerden biridir. Güne zinde ve dinlenmiş olarak başlamanın günlük aktivitelerdeki verimi ve bireyin psikolojisini olumlu yönde etkilediği bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. İyi bir uyku için; uyku düzeni, uyku süresi, uyku pozisyonu, stresten ve belli bir saatten sonra teknolojik aletlerden uzak kalma gibi bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bununla beraber uyku konforunun tam olarak sağlanabilmesi için yatak seçimi, son derece önemli bir ayrıntıdır. Şimdi gelin, yatak seçiminizi yaparken aşağıda belirtilen soruları nasıl cevaplamanız gerektiğini birlikte inceleyelim.

1) Kullanmış olduğunuz yatak gerçekten sizin fizyolojik özelliklerinize uygun bir yatak mı?
2) Yatağınızı kaç yıldır kullanmaya devam ediyorsunuz?
3) Yatak seçerken gerçek bir yatak uzmanından bilgi aldınız mı?

     Bireyler yatak seçerken kendi fizyolojik yapılarına ve sağlıksal ihtiyaçlarına (bel ve boyun problemleri vb) uygunluk gösteren yatakları tercih etmelidirler. Bilinenin aksine her yumuşak yatak ortopedik yatak olarak algılanmamalı, sert yatakların da özellikle bel rahatsızlıklarına iyi geldiği gerçeği unutulmamalıdır. Bazı insanlar sert yatakta daha rahat uyurken bazıları da yumuşak, kuş tüyü gibi yataklarda uyumayı tercih etmektedir. Yani her sert yatak kötü, her yumuşak yatak da iyi demek değildir.
Göz ardı edilen bir diğer konu ise yatakların kullanım süreleridir. Kaliteden kaliteye farklılık gösterse de yataklar genel olarak yay ve sünger mukavemetlerini ortalama 6-7 yıl içerisinde kaybetmekte, bu süre yatağın üç ayda bir ters-düz edilmesiyle 8-9 yıla kadar çıkmaktadır. Ayrıca 8-9 yıldan fazla kullanılan yataklarda bakteri ve mantar oluşumu hızlanmaktadır.
     Son olarak yatak seçerken gerçek bir yatak uzmanından destek almak sizi doğru yatağa götürecek en önemli unsurlardandır. Çünkü gerçek bir yatak uzmanı sizin yaşınıza, kilonuza, boyunuza, herhangi bir bel ve boyun rahatsızlığınızın olup olmamasına, hatta ve hatta gece terleme durumunuza göre yatak tavsiyesinde bulunacak kişidir. Ancak bu şekilde sizin için doğru olan yatakla buluşmuş olursunuz.
     Eğer siz de uyku sorunları yaşıyor, çözümü bulmakta zorlanıyorsanız her yıl düzenli olarak uyku ve yatak eğitimi alan yatak uzmanlarımızdan destek alabilirsiniz.  

                                                                               Sağlıklı ve Kaliteli Uykular Dileriz…

    
 

Yorumlar

Yorum Yazın